Černobyl

 Zdravíčko! :)

Nová tvorba se sice nerodí tak rychle, jak by člověk rád, ale o to víc jsem si užila práci na ilustraci k příběhu z tohoto světa, příběhu velmi velmi silnému a naštěstí stále ojedinělému. Nemá cenu opakovat, kolik životů stála havárie Černobylu, jaká jsou oficiální a jaká neoficiální čísla...Člověk stejně nikdy nepodchytí všechny ty lidské příběhy, lidské tragédie, rozvrácené životy, stejně tak jako se nedozvíme o stovkách lidí-hrdinů, mužů i žen. 

Není asi nečekané, že k ilustraci mě hodně inspiroval seriál od HBO, který je zkrátka výborný. A přece jsou v něm nepřesnosti, a čím víc jsem se vrtala v detailech, tím víc jsem jich nacházela. Na obranu seriálu nutno říct, že spousta upřesňujících a dříve neznámých informací se vynořila až po jeho odvysílání. 

Trošku mě pak štval fakt, že hlavní hrdina seriálu, pan Legasov, se dočkal daleko obšírnějšího fanartu ve své seriálové verzi, kde se jeho role ujal Jared Harris, než ve své skutečné podobě. Rozhodla jsem se to napravit a začala prohledávat západní a především východní internet, abych se dozvěděla nějaké zajímavé reálie, které by se daly zachytit v ilustraci. Nikde se například nepíše, že by Valerij Alexejevič měl škodit židovským či polským vědcům. Jeden zdroj pak uvádí, že jeho syn měl při autonehodě zabít člověka, ale jiné zdroje o žádném jeho synovi nepíší, jen o dceři Inze. No, nejužitečnější nalezená informace byla ta, že Legasov choval psa (psy) čau čau. :) Málo se taky ví, že jeho úspěšný pokus o sebevraždu byl předcházen jedním nebo dvěma neúspěšnými, pomocí prášků na spaní. Ovšem Legasovovi kolegové ho pokaždé včas našli a zachránili. Ze všech článků vyplývá, že jeho sebevražda byla důsledkem bezmoci, pocitu svázaných rukou, nemožnosti věci změnit, pocitu viny za proběhlé události a také podlomeného zdraví, neboť se často vyskytoval přímo u zdroje radiace. Jsem ale příliš líná to sem všechno citovat, takže kdo se chce dočíst něco zajímavého, račte je toho plný internet :) Byl to táta od rodiny, renesanční člověk, co kdysi chtěl být literátem. Miloval svou ženu, ale věděl, že je čím dál víc nemocný. Já si teď akorát dělám srandu, že podle všech dostupných zdrojů se Legasov asi nejmenoval Valerij, ale Akaděmik :)

Černobylský příběh je plný zničených životů, ale také hrdinů a hrdinek. Jako každá krizová situace. Ti lidé obvykle jednali hrdinsky, aniž by si to uvědomovali - často jen plnili rozkaz nebo dělali svou práci. Bohužel hodně z černobylských hrdinů až po letech pocítí následky pohybu v zóně s vysokou radiací...nejhůře pak děti. Na jednom obrázku by bylo těžké zachytit všechny příběhy. Myslím ale, že pan Legasov si nějaký ten obrázek zaslouží. 

Musela jsem se tu teď trošku rozpovídat, abych se aspoň trochu vypsala ze své fascinace nejen tímhle příběhem, ale celým děsů plným příběhem Sovětského svazu. I když tenhle kolos trval desítky let, stále se uprostřed něj objevovali malé i velké postavy, které jsou hodné sympatií či obdivu. I když se nám dneska zdá směšné tehdejší soutěžení USA a SSSR ve studené válce, šlo o neuvěřitelně velké věci, vysokou hru plnou předsudků, a je otázkou, jaký je poměr dobra a zla, které s sebou přinesla. Že je velmi nespravedlivé soudit předem lidi podle národa, k němuž náleží. 

Tip: Pokud jste viděli HBO Černobyl a také pociťujete sympatie k Legasovovi, doporučuju si poslechnout jeho nahrávky, které jsme mohli vidět (nikoliv slyšet) v 5. díle. Dají se najít na youtube s anglickými titulky. Legasov v nich o bezpečnostních nedostatcích elektráren i o chybách po havárii. Vybavte si scénu ze seriálu, kdy Boris Ščerbina kráčí do vrtulníku, aby sehnal Legasovovi 5000 tun písku a boru. Když Legasov na jedné z nahrávek vzpomíná na Ščerbinu, je to právě v souvislosti se Ščerbinovou schopností sehnat enormní množství boru, písku a olova :) 


Na obrázku je směsice výjevů: nahoře nový kryt 4. bloku, který je dnes už naštěstí dokončený. "Pod" ním je samotná elektrárna, a nemůžu si pomoct, ale připomíná mi nějakou obří troubu. Pod elektrárnou kráčí několik lidí, z nichž ten nalevo je Valerij Legasov se svým psem, napravo netuším. Pod nimi naznačen reaktor RBMK. Napravo potom Legasov a prášky na spaní a zcela vpravo dole je slavná černobylská borovice. Všechny fotografie k inspiraci jsem nalezla na facebooku Chernobyl Чернобыльской

Chernobyl

Akvarel, B4Komentáře

  1. Wow, tohle je parádní obrázek k černobylské tematice! Hned se mi vybavily vlastní vzpomínky na loňskou návštěvu černobylské oblasti :) Je pravda, že v seriálu nepřesnosti byly, ale zas myslím, že je dobře, že se o tohle téma začali lidi víc zajímat, o to, jak to dřív (ne)fungovalo a jak se mlčelo... Kdyby sis chtěla přečíst fakt hezky a fakticky napsanou knížku, tak doporučuju Černobyl - Serghii Plokhy. :)

    OdpovědětSmazat

Okomentovat